Bayrak Konferans
  • EchoLink TÜRK Konferans Odası

  • EchoLink BAYRAK Konferans Odası

  • EchoLink TA-TRAC Konferans Odası

EchoLink Nedir ? EchoLink Programı Ne işe Yarar ?

EchoLink Nedir ? EchoLink Yazılım Programı Ne işe Yarar ?

EchoLink yazılım programı sayesinde, özellikle uzak istasyonlar arası, veya bilgisayardan istasyona, haberleşme yapılabilmektedir.

K1RFD Jonathan TAYLOR isimli radyo amatörü tarafından 2002 yılında geliştirilen ve VoIP (Voice-over-Internet Protocol) teknolojisini kullanan bir EchoLink yazılımdır. EchoLink programı VoIP, ses trafiğinin paket anahtarlamalı IP ağı üzerinde iki yönlü taşınmasıdır. Bir bilgisayar sisteminde, analog olarak ses kartından bilgisayara iletilen ses trafiği, program sayesinde, veri paketleri olarak IP üzerinden karşı bilgisayara taşınmakta ve karşı istasyonda tekrar analog ses verisi haline dönüşmekte ve bu sayede uzak mesafe görüşmeler (DX´ler) yapmak mümkündür. EchoLink yazılımı geliştirildikten sonra, hızlı bir şekilde dünya amatörleri tarafından da benimsenmiştir. Şu an yaklaşık (200) ülkede (500.000) radyo amatörü belge sahibi bu EchoLink yazılımı ile haberleşmektedir. EchoLink sistemi sayesinde, evinizde yada işyerinizde vs.. bir ağa ulaşabildiğiniz, her yerden sadece 1 Watt çıkış gücündeki bir el telsizi ile, EchoLink sistemi kullanan Almanya, Fransa, Avusturya, Avusturya’nın her hangi bir noktasındaki belge sahibi radyo amatörüne ulaşabilir QSO lar yapabilirsiniz. Hemen hemen her ülkenin kendisine ayrılmış bir EchoLink sistemi vardır.
Ayrıca telsiz olmadan bilgisayar ile EchoLink sistemini kullanan diğer radyo amatörlerine çağrı yapabilir ve çağrı cevaplayabilirsiniz.

echolink-baglanti-ornegi