Bayrak Konferans
  • EchoLink TÜRK Konferans Odası

  • EchoLink BAYRAK Konferans Odası

  • EchoLink TA-TRAC Konferans Odası

Echolink Modem Port Açma

EchoLink programının diğer istasyonlara bağlanabilmesi için adsl modeminizden
UDP 5198 ve  5199
TCP 5200
portlarının açılmış olması gerekmektedir.

Port açmanın ilk kuralı, bilgisayarınıza sabit IP vermektir. Bilgisayarınız modeme her bağlandığında modemden farklı bir IP almaktadır. Bu, her ne kadar internete bağlanılan IP adresi ile karıştırılsa da, modemin size verdiği IP ile, modemin internete bağlanmak için servis sağlayıcıdan aldığı IP farklıdır.
Burada yapmamız gereken, modemin sizin bilgisayarınıza atadığı IP adresi ile olacaktır.

İlk olarak bu adresi öğrenelim.
Bu adresi öğrenmenin en basit yolu, bilgisayarınızın sağ alt kısmında yer alan kablolu veya kablosuz ağ simgesine sağ tıkladıktan sonra “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aç” komutunu vermektir.
Şimdi açılan pencerede sağ kısımda yer alan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklayın.
Burada, bilgisayarınızdaki kablolu ve kablosuz ağ adaptörlerini göreceksiniz. Üzerinde çarpı işareti olmayan bağlantıya çift tıklayın. “Ağ Bağlantısı Durumu” penceresi açılacaktır. Ayrıntılar’a tıklayarak bilgisayarınızın sabit IP adresini öğrenebilirsiniz.
echolink-modem-port-acma

Burada da görüldüğü gibi bizim IP adresimiz 10.0.0.60. DHCP, otomatik IP alma hizmeti. Bu etkin olduğuna göre IP adresimiz sabit değil. Biz Router kullandığımız için IP adresimiz 10.0.0.X şeklinde. Fakat ülkemizde genelde Router kullanılmaz. Bu yüzden sizin burada göreceğiniz adres 192.168.1.X olacaktır.
Şimdi IP adresimizi sabitleyelim.
Bu defa yukarıdaki “Ağ Bağlantısı Durumu”ndan Ayrıntılar yerine “Özellikler” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.
echolink-modem-port-acmak

Şimdi buradan “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine tıklayın.
Sağdaki pencere açılacak. Normal şartlarda, Ayrıntılar kısmında bilgisayarınızın almış olduğu IP’yi verebilirsiniz ama ağınıza birden fazla kullanıcı bağlı ise bu, sorun teşkil edebilir. Bu yüzden sabit IP olarak modemin size verdiği IP adresinin sonunu değiştirip 50 yapacağız. Tavsiyemiz çok sayıda bilgisayar olan ağlarda IP adresleriyle uğraşmamanız yönünde.

(Normalde 10.0.0.50 vermemiz gerekiyordu ama dediğim gizi ülkemizde Router pek kullanılmadığı için, çoğunluk modem kullandığı için, ve modemler de 192.168.1.X
IP adresi kullandığı için burada örnek olarak Modem bazlı IP adresleri girdik.)

Kablosuz modemlerde bu adres 192.168.2.X olabilir. Bu bağlamda Ağ Geçidini ve DNS Sunucusunu da bu adrese göre değiştirmeniz gerekmektedir. Bütün ayarları düzgün bir biçimde yaptığınızdan emin olduktan sonra “Tamam” diyerek pencereyi kapatın. İnternet bağlantınız 10 ila 30 sn içinde geri gelmezse bir yerlerde mantık hatası yaptınız demektir.

Sabit IP’yi verdiniz. Şimdi port açma zamanı…

Varsayılan ağ geçidi aynı zamanda modeminizin arabirimine giden yoldur.
Bu bağlamda Chrome’u açın ve adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter’a basın.
Şimdi karşınıza bir şifre sayfası çıkacaktır.
Modeminizi TTNET’ten aldıysanız genelde kullanıcı adı: admin, şifre ise:ttnet olacaktır. AirTies modemlerde şifre olmayabilir. Tamam diyerek geçmeyi deneyin.
Şifreyi bulamadıysanız Google’de “[modeminizin marka ve modeli] + default password” şeklinde bir arama yaparsanız modemin varsayılan giriş şifresini öğrenebilirsiniz.
ADSL bağlantınızı kuran görevli şifreyi değiştirdiyse modeme reset atmaktan başka çareniz yok. 🙂

Modemin arabirimine girebildiyseniz, modemin arabiriminde NAT/Port Forwarding kısmını bulun.

Burada ekle seçeneğine tıklayın ve açmak istediğiniz portu başlangıç ve bitiş kısmına yazın.
IP adresi olarak ise az önce bilgisayarınıza verdiğiniz sabit IP adresini girin.

Başlangıç: 5198 Bitiş: 5199 Yerel IP Adresi: 192.168.1.50 (IPv4 Adresiniz)
Başlangıç: 5200 Bitiş: 5200 Yerel IP Adresi: 192.168.1.50 (IPv4 Adresiniz)

Böylece portu açmış oldunuz.
NAT devre dışı ise NAT’ı devreye sokmanız gerekiyor.

Bu işlemden sonra modemi kapatıp açmanız gerekebilir.
Ayrıca güvenlik duvarını komple kapatın ve yine Kaspersky ve Norton gibi güvenlik yazılımınızı da devre dışı bırakmayı unutmayın.