Bayrak Konferans
  • EchoLink TÜRK Konferans Odası

  • EchoLink BAYRAK Konferans Odası

  • EchoLink TA-TRAC Konferans Odası

EchoLink iphone Kurulum

EchoLink iphone Cep Telefonu ve iPhone Tablet Bilgisayarlar için ilk Kurulum

EchoLink program yazılımını, iphone Cep Telefonu ve iPad Tablet bilgisayarınız için  (ios) Apple Store’den  indirmeniz gerekmektedir.
EchoLink yazılımını kurmandan önce, EchoLink Ana Serveri’nde çağrı işaretinizin aktif olmasını sağlayacak düzenlemenin yapılması için mail ile başvurmanız gerekmektedir. Öncelikle Amatör telsizcilik belgenizin ön yüzünü bir tarayıcıda (scanner) yada düzgün bir şekilde resmini çekerek bilgisayar ortamında başvurunuzu yaparken yüklemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra amatör telsizcilik belgeniz geçerli ise EchoLink tarafından size mail ile bildirilecek ve EchoLink program yazılımını, cep telefonunuza yada tablet bilgisayarınıza kurarak kullanabileceksiniz. EchoLink Programını kurmadan önce modeminizden TCP 5200  UDP 5198 ve UDP 5199 portlarını açmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparkan modeminizin kullanım kılavuzundan yararlanabilirsiniz.
EchoLink gerekli müracaatınızı yaptınız ve programı indirdiniz. EchoLink ‘ten  müracaat sırasında vermiş olduğunuz mailinizede onay mailinin geldiğini farzederek kurulumu anlatmaya başlayalım.

Anlatımda kullanılan görseller iPhone telefona kurulum yapılarak elde edilmiştir.
“Çağrı işaretinizi”, “şifrenizi” ve “e-mail” adresinizi yazdıktan sonra “Log In” tuşuna basınız.

echolink-iphone-kurulum-1   echolink-iphone-kurulum-2

“Log In” tuşuna bastıktan sonra soldaki ekran karşınıza çıkacak ve sol alttaki “Settings” e tıklamanız gerekmektedir.  “Settings” tıklandıktan sonra sağdaki ekran karşınıza çıkacaktır.
Bu ekranda “Location and Name” tıklanır.

echolink-iphone-kurulum-3   echolink-iphone-kurulum-4

“Location and Name” tıklandıktan sonra soldaki ekran karşınıza gelecektir. “Your Location” bölümüne In Conference *TURK* yazılması rica olunur.

“Your First Name” olan yere Operatör İsminiz ve QTH yazıldıktan sonra Ekran klavyesinin altında bulunan Mavi Renkli Bitti tıklanır ve sağ taraftaki ekranın alt tarafındaki “Settings” tıklanır.

 

echolink-iphone-kurulum-5  echolink-iphone-kurulum-6


“Settings”
tıklandığında sol daki ekran karşınıza gelecektir. Burada “Conferences” tıklanır ve
“T “ harfinde  *TURK* Türk Konferans  odası bulunur.

echolink-iphone-kurulum-7   echolink-iphone-kurulum-8

*TURK* Türk Konferans  odası bulunduğunda üzerine tıklanır. Ekrana sol alttaki resim gelir.
Altta Kalp işaretli “Add to Favorites” vardır. Eğer istenirse Favori listesine alarak bundan sonraki girişlerinizde daha çabuk bir giriş sağlayabilirsiniz.
“Connect” e tıkladığınızda sağdaki ekrandaki gibi en üstte kendi çağrı işaretinizi görüyorsanız EchoLink *TURK* Konferans Odası‘na bağlanmışsınız demektir.
Şimdiden Hoş Geldiniz. 🙂
Bol QSO’lar dileriz. 73…

echolink-iphone-kurulum-9   echolink-iphone-kurulum-10