Bayrak Konferans
  • EchoLink TÜRK Konferans Odası

  • EchoLink BAYRAK Konferans Odası

  • EchoLink TA-TRAC Konferans Odası

Echolink Android Telefon Tablet Kurulum

EchoLink Android Cep Telefonu ve Tablet Bilgisayarlar için ilk Kurulum

EchoLink program yazılımını, Android Cep Telefonu ve Tablet bilgisayarınız için  GooglePlay Store’den  indirmeniz gerekmektedir.
EchoLink yazılımını kurmandan önce, EchoLink Ana Serveri’nde çağrı işaretinizin aktif olmasını sağlayacak düzenlemenin yapılması için mail ile başvurmanız gerekmektedir. Öncelikle Amatör telsizcilik belgenizin ön yüzünü bir tarayıcıda (scanner) yada düzgün bir şekilde resmini çekerek bilgisayar ortamında başvurunuzu yaparken yüklemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra amatör telsizcilik belgeniz geçerli ise EchoLink tarafından size mail ile bildirilecek ve EchoLink program yazılımını, cep telefonunuza yada tablet bilgisayarınıza kurarak kullanabileceksiniz. EchoLink Programını kurmadan önce modeminizden TCP 5200  UDP 5198 ve UDP 5199 portlarını açmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparkan modeminizin kullanım kılavuzundan yararlanabilirsiniz.
EchoLink gerekli müracaatınızı yaptınız ve programı indirdiniz. EchoLink ‘ten  müracaat sırasında vermiş olduğunuz mailinizede onay mailinin geldiğini farzederek kurulumu anlatmaya başlayalım.

Anlatımda kullanılan görseller Samgung S4  telefonuna kurulum yapılarak elde edilmiştir. Android telefonlar ve tabletlere kurulum benzer özellikler taşımaktadır.

EchoLink Programını indirip çalıştırdığınızda aşağıdaki ekran çıkacaktır.  
Ekranda görülen “callsign” yazan yere örnekte olduğu gibi çağrı işaretinizi yazarak “OK”e tıklıyoruz.

echolink-android-samsungs4-kurulum-1    echolink-android-samsungs4-kurulum-2

Ekranda görülen boşluğa örnekte olduğu gibi şifrenizi yazarak “OK”e tıklıyoruz.

echolink-android-samsungs4-kurulum-3    echolink-android-samsungs4-kurulum-4

Ekranda aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır. “Node Types” tıklandığında sağda görülen ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda “Conferences” tıklanır.

echolink-android-samsungs4-kurulum-5    echolink-android-samsungs4-kurulum-6

“Conferences” tıklandıktan sonra aşağıdaki ekrandan *TURK* Türk Konferans Odası bulunur ve üzeri tıklandığında sağdaki ekran karşınıza gelecektir. “Connect” tıklanıldığında bağlantı sağlanacaktır.
echolink-android-samsungs4-kurulum-7    echolink-android-samsungs4-kurulum-8

Bağlantı sağlandığında, aşağıdaki örnekte görüleceği üzere çağrı işaretinizin yanında telefon yada tabletinizin reklamı görüleceğktir. Bunu değiştirmek için sağ resimdeki kırmızı ile çerçeve içerisine alınmış olan yer tıklanmalıdır.
echolink-android-samsungs4-kurulum-9    echolink-android-samsungs4-kurulum-10
Yukarıdaki sağ resimdeki  kırmızı ile çerçeve içerisine alınmış olan yer tıklanıldığında aşağıdaki soldaki ekran karşınıza gelecektir. Burada Location, Name ve Microphone Gain ayarlarını yapacağız. Bu ayarları yapabilmemiz için, Sol resimde görülen, sağ üst köşedeki kırmızı ile işaretlenmiş olan yeşil renkteki çentiğe dokunup işaretsiz hale getirmemiz gerekiyor. Yeşil olan çentik işaretsiz yapıldıktan sonra Location, Name ve Mikrofon ayarlarını sağda görüldüğü gibi değiştirmeniz gerekmektedir.  Location bölümüne ” In Conference *TURK* ”  yazılması rica olunur. Name bölümüne Operatör isminiz ve bulunduğunuz il yazılmalı, Mikrofon ayarlarınızıda +6dB yapmanız önerilir.
echolink-android-samsungs4-kurulum-11    echolink-android-samsungs4-kurulum-12

Yukarıdaki sağ resimdeki  kırmızı ile çerçeve içerisine alınmış olan yerleri düzenledikten sonra telefonunuz yada tabletinizin geri tuşunu tıkladığınızda sol alttaki ekran karşınıza gelecektir.
Daha önceden Echolink *TURK* Konferans Odasına bağlandığınızdan, resimde görülen kırmızı çerçeve içerisine alınmış olan  “Recent QSOs”  tıklanıldığında, sağ taraftaki resim ekrana gelecektir.  Çerçeve içerisindeki “*TURK* Türk Konferans” tıklanmalıdır.
echolink-android-samsungs4-kurulum-13    echolink-android-samsungs4-kurulum-14

Connect  tıklanarak Echolink *TURK* Konferans Odası‘na giriş yapmış olacaksınız.

Bol QSO’lar dileriz. 73
echolink-android-samsungs4-kurulum-15    echolink-android-samsungs4-kurulum-16